Jak myślisz, ile wody potrzeba do umycia zębów?

Proponuję test. Nie żartuję.  Przy najbliższym myciu zębów włóż jakąś miskę do zlewu zanim zaczniesz. Myj jak zwykle (tak będzie tam trochę pasty i śliny, ale nie przejmuj się). Po myciu zmierz objętość wody (lub zważ i wyjdzie ci objętość czyli litry, woda ma 1g/cm3). Potem wróć do tego tekstu.

Okej. Możliwe, że nie byłeś zbyt cierpliwy. Nie szkodzi:) (a jeśli tak to gratuluję:))  Zrób test innym razem, tylko bez oszukiwania skoro już będziesz znać dane porównawcze. 😉 (swoją drogą też jestem ciekawa waszych wyników, napiszcie! :)) 

Otóż – Zambia zweryfikowała dla nas pojęcie wody. Nie dość, że używamy jej po prostu tyle, ile potrzeba (albo tyle ile akurat jest) (albo wcale jak nie ma), to jeszcze mamy kilka rodzajów wód:) [klasyfikacja opracowana z Moniką]  

„Aquasavana”

1. Woda do picia (czyli butelkowana lub przegotowana) 

2. Woda do zębów (j.w.)

3. Woda do mycia się (z kranu czyli ziemi/studni/…) 

4. Woda do spłukiwania wc (j.w. ale może być trochę brudna, czasem kapiąca ze spłuczki naleciana do wiadra *edit: już  nie mamy wiadra, ale mamy nową spluczkę; z której też kapie; ale na razie działa 🙂 ) 

5. Woda do gotowania [herbaty czy ryżu]  (z kranu, czyli z ziemi) 

6. Woda do słuchania i dająca orzeźwienie (woda deszczowa, stuka w dachy; plus kiedy pada – połowę czasu pada, a większość jest zachmurzone – to jest zawsze chłodniej)

7.* Woda w powietrzu (gwiazdka bo nie wiem, czy się liczy w tym stanie; jest tu okropnie wilgotno cały czas)

No dobra. Jakie wody my rozróżniamy w Polsce? Źródlana, mineralna, wysoko mineralizowana, z taką ilością minerałów, z lepszą, gorszą, tańsza, droższa, smaczniejsza, mniej smaczna; na koniec poczciwa kranówa i deszczówka. Inaczej. 

***

A! Chyba o tym jeszcze nie pisałam, to, że mamy wodę w kranie, to luksus. Większość ludzi chodzi po wodę do studni lub do takiej cysterny, pod kranik, jeśli mają wykupioną (np. u Johna tu, mają wodę do 18, potem kranik jest zakrecany).
Wiec czy w ogóle jest jakakolwiek podstawa, żeby przejmować się tym, że jest zimna i kiepskie ciśnienie i czaaasem tylko jej nie ma?  

***

Rozwikłujac zagadkę z początku – do umycia zębów wystarczy 1/3 kubka wody (woda typu pitna;)) (kubka sporego, ok. 350ml). Przekonałysmy się o tym, kiedy nie było wody w krainie (bo ktoś akurat zakręcił główny zawór, a jeszcze nie wiedzialysmy, jak się odkreca) i trzeba było sobie radzić czym miałysmy. Czyli butelkowaną. A takiej szkoda dużo zużyć, to nasze jedyne źródło picia (no jeszcze przygotowana, ale nie zawsze jest na nią czas i ochota. I prąd na jej ugotowanie;) ). Wtedy przypomnial nam się sposób z przedszkola, z kubeczkiem. Ja robię tak: wlewam wodę, plukam w niej szczoteczkę, myję zęby, plukam usta (zostawiając nieco na wyplukanie szczoteczki), plukam szczoteczkę, wylewam, wycieram resztki pasty z twarzy ręcznikiem.  1/3 kubka wystarcza:) Połowa to już zbytek (albo luksus, jak kto woli:)). 

Ile wody ty zużywasz? 

To, że masz jej pod dostatkiem:

1. nie znaczy, że zawsze tak będzie (ubywa zasobów wody na ziemi, proponuję poczytać na ten temat, sama nie mam teraz jak podlinkować jakichś treści wartościowych) 

2. Nie znaczy, że każdy na świecie ma taki luksus. 

3. Nie znaczy, że możesz ją marnotrawić (bo może inni przez to jej nie dostaną). 

I nie chodzi tylko o zwykłe, a jednak codzienne i tak ważne mycie zębów. W ogóle o wodę. I o to, czego mamy pod dostatkiem, a przez co tego niedostrzegamy i nie doceniamy na co dzień. Chyba nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze działania są połączone z wpływem na środowisko, ziemię, innych ludzi. A chyba powinniśmy.

***

W głowach zrodziły nam się od razu wpisy pt. „ile rzeczy trzeba wziąć ze sobą do łazienki”, „ile prądu potrzeba dziennie”, „ile internetu”, „ile można chodzić w tych samych ubraniach” i parę innych, ale może już darujemy Wam tylu wrażeń;) przynajmniej na dziś.

P. S. Czujemy się świetnie:) 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s